کارآموزی سیمان بهبهان


در حال بارگذاری
۲۳ دی ۱۳۹۳
29 بازدید
رایگان
خرید

کارآموزی سیمان بهبهان ۸۱ صفحه

پیشگفتار:

سیمان پودری است نرم ، جاذب آب و چسباننده خرده سنگ که اساساً مرکب است از ترکیبات پخته شده اکسید کلسیم با اکسید سیلیکیون ، اکسید آلومینیم و اکسید آهن ، ملات این گرد قادر است به مرور در مجاورت هوایا در زیر آب سخت شده و در زیر آب ضمن داشتن ثبات حجم، مقاومت خود را نیز حفظ نموده و در فاصله ۲۸ روز در زیر آب ماندن دارای حداقل مقاومت ۲۵ نیوتن بر میلیمتر مربع است. سیمان جزء اساسی و جدائی ناپذیر بتن است و بتن به عنوان یک ماده و مصالح ساختمانی با مفهوم ملات و سنگ مصنوعی دارای قدمت زیادی است فینیقی ها در حدود ۱۰۰۰ سال پیش از میلادیونانی ، ها در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد و رومی ها در حدود ۱۰۰ سال پیش از میلاد قادر به تهیه مصالحی بوده اند که در مقابل آب سخت می شده اند . آثار باقیمانده از تخت جمشید و پل های قبل از اسلام مؤید این است که ایرانیان از ازمنه بسیار قدیم قادر به تهیه ملاتهای آبی بوده اند ومصالحی را ابداع کرده اند که قادر به تحمل فشار و حفظ انسجام خود در مجاور آب بوده اند.
سیمانها مواد چسبنده ای هستند که قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یک پارچه از ذرات متشکله را دارند . این تعریف از سیمان دارای آنچنان جامعیتی است که می تواند شامل انواع چسبهای مایع که در چسبانیدن قطعات سنگ ویا فلزات به یکدیگر بکار می روند نیز شود . نمونه ای از این چسبها در صنعت سیمان در کار گذاشتن آجر نسوز در کوره سیمان مورد مصرف دارد و خاصیت اصلی آن این است که آجر نسوز ( که یک جسم سرامیکی است ) را به بدنه کوره ( آهن ) می چسباند ، همچنین انـــواع سیمان های دیگر که در دانپزشکی مورد مصرف دارند ، از جمـــــله چسب ها می باشند .
آنچه که از کلمه سیمان در نظر است ، آن نوع از سیمان ها ست که دارای ریشه آهکی می باشند . بعبارت دیگر سیمانهایی که ماده اصلی تشکیل دهنده آنها آهک است،ماده اولیه اصلی آنها سنگ آهک می باشد . براین اساس سیمان ترکیبی است از اکسید کلسیم ( آهک ) با سایر اکسیده ها نظیر اکسید آلومینیم ، اکسید سیلیسم ، اکسید آهن ، اکسید منیزیم و اکسیدهای قلیایی که میل ترکیب با آب را داشته و در مجاورت هوا و در زیر آب به مـــرور سخت می گـــردد و دارای مقـــــــاومت می شود.
قسمت اصلی سیمان پرتلند از اوئل قرن نوزدهم شروع شده است و در ابتدا از کوره هایی با ظرفیت ۵ تن در هفته که کاملاً شبیه کوره آهکی پزی بوده اند استفاده می شده است . به مرور، هماهنگ با افـــزایش تقاضا برای این کالای معجزه گر ابداعاتی در ساختمان کوره ها و نحوه تولید صورت گرفت . در اوائل قرن بیستم کوره دوار سیمان ابداع شد و قدم دیگری در جهت پاسخگویی به تقاضای سیمان برداشته شد . ثمره ۸۰ سال کار و استفاده از تکنولوژی روی کوره های دوار سیمان،منتهی به این شده است که هم اکنون کوره های با ظرفیت روزانه بیش از ۱۰۰۰۰ هزار تن در حال کار است .
هم اکنون تولید جهانی سیمان بیش ازیک میلیـــــارد تن است و پیش بینی می شود تا سال ۱۹۹۰ تولید جهانی سیمان به یک میلیاردو دویست میلیون تن برسد . از نظر تولید سیمان دارای بالاترین رقم در میان کالای صنعتی جهـــــان می باشد بطور متوسط برای تولید هر تن سیمان ۶/۱ تن مواد اولیه معدنی نظیر سنگ آهک ، خاک رس ، سنگ گچ ، سنگ آهن ، مارل و سیلیس لازم است . در نتیجه در سطح جهانی صنعت سیمان سالانه نزدیک به دو میلیارد تن مواد اولیه مصرف می کنید .
اولین کوره سیمان ایران با ظرفیت روزانه ۱۰۰ تن در سال ۱۳۱۲ در شهر ری به بهره برداری رسسید ( تقریباً ۵۰ سال پس از ژاپن ، ۶۰ سال پس از آمریکا ، ۷۰ سال پس از آلمان و ۱۰۰ سال س از انگلستان ) . هم اکنـون ظرفیت اسمی کارخانجات سیمان ایران در حدود ۵/۱۷ میلیون تن است و متوسط تولید سالانه سه ساله اخیر بالغ بر ۱۲ میلیون تن بوده است که معادل تولید و مصرف سرانه ۲۲۰ کیلو گرم است

تاریخچه سیمان در ایران
سیمان کالایی ارزان و سنگین می باشد و مصرف آن وقتی ممکن و مقرون به صرفه است ، که محل تولید و مصرف تا حد امکان نزدیک به یکدیگر باشند . در ابتدای ساخت تأسیسات راه آهن مقادیر قابل توجهی سیمان از خارج وارد گردید و سپس تصمیم براین شد که با توجه به وفور و مواد اولیه سیمان از محل عواید حاصل از قند و شکر اقدام به تأسیس یک کارخانه ۱۰۰ تنی سیمان شود . در سال ۱۳۱۰ این تصمیم به مرحله اجرا در آمد و مطالعات اولیه زمین شناسی منجر به انتخاب محلی واقع در ۷ کیلومتری جنوب تهران ودر نزدیکی کوه بی بی شهربانو گردید .
کار احداث کارخانه در بهمن ماه ۱۳۱۲ در دامنه کوه سرسره به پایان رسید و بلافاصله بهره برداری از آن بنام کارخانه سیمان ری شروع گردید .
با گذشت زمان و فزونی کارهای عمرانی تولید این کارخانه جوابگوی نیازها نبود و لذا در سال ۱۳۱۴ کارخانه دیگری با ظرفیت روزانه ۲۰۰ تن خریداری گردید و در سال ۱۳۱۵ در جوار کارخانه قبلی ساختمانی آن شروع و در سال ۱۳۱۶بهره برداری از واحد دوم آغاز گردید .
در ابتدای ورود و تولید سیمان در ایران ، استقبال عامه از این محصول معجزه گر زیاد نبود و تمایل مردم بیشتر به استفاده از محصولات سنتی بود به مرور با شناخت خواص استثنایی سیمان تقاضا برای مصرف آن بالا رفت لذا مردم تصمیم به خریداری یک واحد ۳۰۰ تنی دیگر گرفته شد . بعلت مواجه با جنگ جهانی دوم خصوصاً اینکه کارخانه خریداری شده از آلمان بود و کشور آلمان درگیر جنگ بود ، از اینرو ارتباط با آلمان وجود نداشت . به دلیل جنگ کارها در مرحله ساختمان متوفق ماند . چند سال پس از خاتمه جنگ در سال ۱۳۳۰مجدداً با کمپانی سازنده ( پولی زیوس ) رابطه برقرار شد و در نتجه با ادامه و تکمیل کارهای باقیمانده نهایتاً در نیمه دوم سال ۱۳۳۴ واحد سوم سیمان به بهره برداری رسید .
قبل از جنگ جهانی دوم فکر احداث کارخانه جات سیمان در دیگر مناطق کشور ایران اوج گرفت ولی به دلیل بروز جنگ ومشکلات ناشی از عوارض جنگ عملاً در این زمینه توفیقی حاصل نشد . در فاصله سالهای ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۰واحد های مشروحه زیر به بهره برداری رسیده بودند :
سیمان ری – سیمان تهران – سیمان مشهد – سیمان دورود – سیمان اصفهان – سیمان شمال – سیمان لوشان .
ظرفیت تولید سالانه این واحد ها جمعاً حدود ۰۰۰/۹۰۰ تن بود .

 

فهرست مطالب

 

تاریخچه سیمان در ایران

بخش اول
معرفی محل کار اموزی
مشخصات طرح سیمان خوزستان

بخش دوم
کلیات فعالیت های انجام گرفته تا کنون

فصـل سوم
شرح فعالیت های انجام شده

فصـل چهارم

شرح مطالب و علوم آموخته شده

فصـل پنجم

نتیجه گیری

نوشته کارآموزی سیمان بهبهان اولین بار در مرکز دانلود پروژه ها و مقالات اماده پدیدار شد.

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.