پایان نامه امتحان های الهی

چکیده
آن چه پیش رودارید، تحقیقی است پیرامون امتحان هایی که خداوند از انسان می گیرد که از آن به ابتلاء نیز یاد می شود. امتحان الهی ، بر خلاف امتحان های بشر، به خاطر کشف مجهولات نیست ، چرا که همه چیز برای او آشکار است، بلکه برای این است که استحقاق ثواب و عقاب بنده به منصه ظهور برسد، یا درجات بنده عالی تر شود، یا ……
اهمیت این بحث از آن جهت است که بلاها و مصیبت های خانمان سوزی، در طول زندگی، گریبان­گیر بشر می شود، که گاه درک علت آنها از توان عقل بشر، فراتر است و ممکن است که انسان های سست ایمان به ورطه شرک و کفر بیفتند، لذا ضرورت روشن شدن این بحث مخصوصا برای نسل جوان به وضوح قابل لمس است.
محقق در این تحقیق ابتدا مفهوم امتحان الهی یا ابتلاء را در لغت و اصطلاح ، توضیح داده است که از مجموع آنها به این نتیجه رسیده است که ابتلاء از ریشه (بلی یبلی) بوده و به معنی امتحان، اختبار و تجربه کردن است. و سپس به علت ها، فواید و فلسفه امتحان اشاره می کند، که شامل پرورش روح، تربیت و تکامل انسان، تنبه و آگاهی، پاکیزگی از گناهان، ترفیع درجه ، رسیدن به نعمت، تنبیه و تادیب ، و… می­باشد. سپس به انواع و اقسام امتحان می پردازد، که می توان آنها را بنا به ذوق شخصی ، به انواع گوناگونی تقسیم کرد. یا به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم کرده و درونی را شامل موارد ذهنی ، همچون آرزوی موفقیت یا شکـست دیگران و عوامل بیرونی را شامل خوف، گرسنگی، زیان های مالی، خطرات جانی و .. دانست.
یا به دو دسته معنوی و مادی ، که معنوی را شامل مواردی مثل گناه و ایمان و… و مادی را شامل خسارات مادی، خطرات جانی و … دانست و یا به دو دسته جسمی و روحی و یا تقسیم بندی های دیگری کرد.
محقق در فصل بعد ، به ذکر نمونه های ابتلای الهی می پردازد. ابتدا امتحان های پیامبران الهی را که در قرآن ذکر آنها رفته است ، سپس امتحان های الهی ائمه اطهار که در کتب تاریخ از آنها یاد شده است ، پس از آن ، امتحان های الهی علمای راستین که در کتب اخلاقی نگاشته شده است و در آخر ، نمونه های امتحان های الهیی که از غیر اولیاءالله گرفته شده است و آنها در آن مردود شده اند را می آورد. در فصل آخر عوامل پیروزی در امتحان الهی، که شامل صبر، استقامت ، یاد خدا و ذکر نعمت های خدادادی است ، را بر می­شمرد.

نوشته پایان نامه امتحان های الهی اولین بار در مرکز دانلود پروژه ها و مقالات اماده پدیدار شد.

nirvana70777
۲۳ آبان ۱۳۹۷
63 بازدید